CGM: Curly Girl Metoda - péče o kudrnaté vlasy
Průvodce CGM nebo-li Curly Girl Metodou pro všechny začínající vlnky a kudrnky
Co je to Curly Girl Metoda? Bude vyhovovat vašemu typu vlasů? Dostanete zpět své vlny a kudrny, když budete metodu dodržovat? Kde a jak vlastně začít? To jsou otázky, které si všichni klademe, když se konečně rozhodneme odložit nástroje pro tepelný styling a pokusit se přijmout naše přirozené vlasy.
V tomto článku se dozvíte odpovědi na všechny tyto otázky a provedu vás základy Curly Girl Metody a jejími postupy. Jaká pravidla musíte dodržovat, jakým ingrediencím se musíte vyhnout a proč to pro vás může být ta správná cesta, jak přimout a milovat svoje přirozené vlasy.
Co je to Curly Girl Metoda?
Curly Girl Metoda (zkráceně CGM) je souborem pravidel, která je třeba dodržovat, technik, které je třeba použít, a přísad, kterým se vyhnout, aby se zlepšil a podpořil přirozený vzor vašich vlasů. Jako první si povíme něco o tom, čeho byste se měli při praktikování CGM vyhnout a následně se pustíme do věcí, co naopak dělat a jak.
Čeho se vyvarovat?
- nepoužívejte přípravky obsahující sulfáty, které se běžně vyskytují v šampónech
- nepoužívejte přípravky obsahující silikony, které se běžně vyskytují v kondicionérech a stylingových přípravcích
- nepoužívejte přípravky s vysušujícími alkoholy (ale ne všechny alkoholy vlasy automaticky vysušují)
- vyhněte se tepelnému stylingu vlasů jako je použití žehličky či kulmy na vlasy
- nečesejte vlasy za sucha, pouze v mokrém stavu po nanesení kondicionéru
- k sušení vlasů nepoužívejte ručníky, zvolte například bavlněné tričko
- nedoporučuje se chemické barvení a odbarvování vlasů
Základy péče:
- před samotným začátkem CGM je prvním krokem provést tzv. final wash, hloubkové čištění, které z vlasů odstraní zbytky nevhodných produktů
- svůj starý šampon vyměňte za nové dva, které svým složením vyhovují CGM: hloubkově čistící šampon, kterým jednou za čas provedete mytí, abyste resetovali svoje kadaře a zbavili se minerálů z tvrdé vody, a low-poo šampon, který bude sloužit na běžné mytí
- pro některé typy kudrn je vhodný i tzv. cowash, nebo-li kondiciérové mytí, to ale zřídka kdy vyhovuje všem typům vlasů dlohodobě a může vést k nejrůznějším problémům
- hloubkové mytí se většinou provádí zhruba 1x za měsíc, ale není to pravidlem, některé vlasy potřebují čistit i častěji, zejména pokud máte doma tvrdou vodu
- česejte vlasy za mokrého stavu po nanesení kondicionéru, česání vlasů za sucha není dobré z důvodu poškozování povrchu vlasů a jejich krepatění
- pokud se vám i tak rozčesávání neprovádí snadno, přidejte trochu kondicionéru a místo hřebenu použijte prsty
- provádějte tzv. squish to condish, což je technika, při které hlavou dolů mačkáte vodou a kondicionérem nasáklé prameny vlasů směrem k hlavě, díky tomu rovnoměrně rozdistribuujete produkt po celých vlasech a dopřejete jim dávku hydratace
- kondicionér oplachujte studenou vodou, která pomůže uzavřít vlasové kutikuly, nebo bylinným výluhem či rýžovou vodou
- stylingové přípravky nanášejte do mokrých vlasů
- po nanesení stylingu můžete provést plop, který vyhovuje spíše delším vlasů, nebo micro-plop, který je vhodný spíše pro kratší vlasy, abyste z vlasů odsály přebytečnou vlhkost před sušením
- vlasy můžete nechat přirozeně uschnout nebo je vyfoukat difuzérem
- pro větší objem můžete provést tzv. root clipping, který nadzvedne vlasy u kořínků
- pokud se vám udělá krusta gelu, můžete ji vymačkat pár kapkami lehkého oleje, což zmírní krep
Postup krok za krokem
Ať už stojíte na samém začátku nebo se v CGM rutině ještě úplně nevyznáte, projdeme si to teď všechno postupně a doporobna.
Mytí:
Pokud se chystáte na vaše první CGM mytí, zvolte hloubkově čistící šampon, které z vlasů odstraní zbytky nevhodných produktů. Stejně jako low-poo šamponem nebo cowashem, začněte stejně, jako byste si myli vlasy obvykle. Důkladně je namočte teplou vodou a konečkama prstů vmasírujte produkt do vlasů. Pokožku hlavy důkladně masírujte, abyste se zbavili zbytků špíny, produktů a odumřelých kožních buněk. Následně vlasy spláchněte a vymyjte zbytky šamponu.
Kondicionér:
Po mytí hloubkově čistícím šamponem místo běžného kondicionéru vždy zvolte hloubkový kondicionér, tedy masku, která dodá vlasům potřebnou výživu. Dobu působení masky udává výrobce.
Do délek vlasů naneste dostatečné množstí kondicionéru nebo cowashe. Teď nadchází ta správná chvíle vlasy pročesat. Na to použijte kartáč se širokými zuby nebo použijte prsty, pokud se vám vlasy špatně rozčesávají. Vlasy češte postupně od konečků. Kondicionér nechte ještě pár minut působit ve vlasech.
Během toho provádějte squish to condish. Celá technika spočívá v mačkání vodou a kondicionérem nasáknutých vlasů směrem k hlavě. Tím rozdistribuujete produkt rovnoměrně po celých vlasech a dopřejete jim dávku hydratace. Následně kondicionér důkladně vymyjte a na závěr proveďte oplach studenou vodou, která pomůže uzavřít vlasové kutikuly.
Pozn. Pokud si nejste jisti, jak na tuto techniku, vyhledejte na YouTube "squish to condish" a koukněte na některé z videí.
Styling:
Stylingových přípravků existuje celá řada a stejně tak i technik, jak ho provádět. Každý si najde svou kombinaci, která vlasům zrovna vyhovuje. Některé techniky vyžadují použití jednoho přípravku, jiné vícero a je zcela individuální, kterou z nich si osvojíte. Z přípravků můžete použít leave-in či-li bezoplachový kondicionér, krém na kudrny, pěnu, gel či glazuru.
Pamatujte, že styling se nanáší do mokrých vlasů. Tím zajistíte, že vlny a kudrny budou definované a bez krepu. Způsob nanášení produktů se provádí technikou modlících rukou, u hustých vlasů je vhodné rozdělit si vlasy na sekce a nanášet produkty pramen po prameni. Po nanesení stylingových přípravků vlasy namačkáte stejným pohybem, jako provádíte squish to condish při mytí kondicionérem. To, že styling děláte správně poznáte podle toho, že vám vlasy při mačkání vydávají čvachtavý zvuk. Můžete vyzkoušet i tzv. finger coiling nebo natáčení pramenů na rukojeť hřebenu.
Mezi nejoblíbenější techniky stylingu se řadí:
- cream - mousse - gel (krém - pěna - gel)
- mousse - gel - mousse (pěna - gel - pěna)
- gel - mousse - gel (gel - pěna - gel)
- 123 gel (vrstvení 3 druhů gelu)
- smasters (vysušíte vlasy do 50% procent, poté jemně nanášíte styling mačkáním otevřenými dlaněmi a pokračujete v sušení)
Plop a micro-plop:
Plop a micro-plop se provádí, abyste z vlasů šetrným způsobem odsály přebytek vody před vysoušením difuzérem nebo volným schnutím. Využijte k němu ručník z mikrovlákna nebo staré tričko. Jak správně uvázat plop doporučuji vyhledat na YouTube. Neměl by být příliš těsný a mačkat vlasy směrem k hlavě. Stačí ho na vlasech ponechat maximálně 10 minut. Plop však nemusí být vhodný pro všechny typy vlasů, obzláště pro krátké vlasy. Místo plopu můžete provádět micro-plop, který spočívá v tom, že ručníkem z mikrovlákna nebo tričkem velmi opatrně a jemně vymyčkáte přebytečnou vodu. To vám pomůže zformovat a vydefinovat vlny a kudrny.
Sušení:
Ať už jste v předchozím kroku provedli plop nebo micro-plop, můžete se pustit do sušení. Vlasy můžete nechat volně uschnout nebo je vysušit difuzérem. Před sušením vlasů samotných se však nejdříve soustřeďte na pečlivé vysušení pokožky hlavy. Na vlasy během vysušování nesahejte, předejdete tak nechtěnému krepu.
Pozn. Pokud nemáte po ruce difuzér, dobrou práci odvede i cedník :)
Mezi techniky sušení difuzérem patří:
- hover diffusing (poletování difuzérem kolem hlavy, pomůže zachovat definici)
- pixie diffusing (nabírání vlasů do misky difuzéru, podpoří objem)
- hammock diffusing (nadzvedávání konečků směrem k hlavě)
- pick diffusing (nadzvedávání vlasů u hlavy pro objem u kořínků)
Pokud vás trápí nedostatečný objem u hlavy můžete při vysoušení vyzkoušet i tzv. root clipping, kdy vlasy u kořínků zafixujete klipy nebo skřipci.
Vymačkání krusty:
Posledním krokem mycí rutiny je vymačkání krusty, tomu se říká scrunch out the crunch. Poté, co jste vysušily vlasy se vám na jejich povrchu mohla po uschnutí gelu či pěny zformovat krusta. Pro někoho je krusta žádoucí, jiní ji mít nechtějí. K vymačkání krusty můžete použít opět ručník z mikrovlákna nebo bavlněné tričko. Pro kontolu krepu můžete krustu vymačkat nebo vytleskat i rukama s pár kapkami lehkého olejíčku. Následně rozdělte prameny a načechrejte vlasy prstama u hlavy a je hotovo.
Co jsou CGM approved produkty?
CGM approved produkty jsou přípravky, které jsou vhodné na použití v Curly Girl Metodě. Znamená to, že byly vytvořeny bez jakýchkoliv sulfátů, vysušujících alkoholů nebo silikonů, včetně silikonů rozpustných ve vodě. V tuto chvíli najdete na českém trhu i několik e-shopů, které se zabývají výhradně prodejem vhodné vlasové kosmetiky na kudrnaté a vlnité vlasy.
Jak chránit vlasy během spánku?
Abyste si vlny a kurny během spánku nepoškodili, je vhodné je během noci chránit. Na krátké vlasy se používají například bonety či tunely. Delší vlasy můžete sepnout saténovou gumičkou do "ananasu" - do culíku, umístěného co nejvýš na hlavě a na polštář si opratřit hedvábný nebo saténový povlak. Vlasy tak budou po povlaku klouzat bez toho, aniž by vám to způsobilo velkou míru krepu. Na povlaku je skvělé to, že je prospěšný i vaší pleti.
CGM slovník:
Jeden nový výraz za druhým může být těžko zapamatovatelný. Tady jsou všechna základní slovní spojení, se kterými se můžete setkat.
- final wash = hloubkové mytí před zahájením CGM
- claryfing shampoo = hloubkově čistí šampon
- low poo = šampon na běžné mytí
- cowash = kondicionérové mytí
- pre-poo = přídavná pěče před mytím šamponem
- squish to condish = technika mytí kondicionérem
- leave-in = bezoplachový kondicionér
- plop / micro-plop = odsátí přebytečné vody před sušením
- finger coiling = technika stylingu, natáčení vlasů na prsty
- scrunch out the crunch = vymačkání krusty
- CGM approved = produkty vhodné pro Curly Girl Metodu
- frizz = krepatení vlasů
- build-up = nahromadění produktů či nečistot na vlasech
Pár slov na závěr
Pokud jste na samém začátku vaší péče o kudrnaté nebo vlnité vlasy a cítíte se zahlceni všemi informacemi, můžete navštívit kadeřnictví zaměřující se přímo na kudrnaté a vlnité vlasy. I přesto, že se CGM ještě nerozšířilo do všech salónů, už teď máme v České republice celou řadu kadeřnictví, které se o kudrnaté vlasy dokáží postarat. Výhodou návštěvy kudrnatého salónu spočívá v tom, že s vámi kadeřnice projde celou rutinu od mytí až po finální styling, doporučí vhodné přípravky na váš typ vlasů a vytvoří střih, který podpoří jejich přirozenou texturu. Pokud si však nemůžete dovolit investovat do začátku příliš mnoho peněz do nákupu produktů nebo návštěvy salónu, pár vhodných přípravků a značek naleznete i v drogériích.
Curly Girl Metoda je běh na dlouhou trať. Je to cesta o poznání vašich přirozených vlasů a jejich potřeb, kterou si zamilujete. A i přesto, že možná vaše vlasy nebudou hned na první dobrou perfektní, věřte že při pravidelné péči se výsledky dostaví.